fbpx
 

Užsigerti ar neužsigerti? Štai kur klausimas!

24 rugpjūčio, 2011by Ieva
Nors aš visada sakau, kad lieknėjimas prasideda galvoje ir tik po to seka mitybos bei judėjimo pokyčiai, jų pamiršti jokiu būdu nevalia.
Taigi šiandien atiduodam duoklę mitybai, o tiksliau gėrimui, kuris dažnai yra užmirštamas. Norėdami sulieknėti dažniausiai rūpinamės ką valgyti, visai pamiršdami gėrimus.
Tad kaip gi su gėrimu valgio metu? Užsigerti ar neužsigerti?
Atrodo taip natūralu vos prisėdus prie staliuko restorane iš padavėjo sulaukti klausimo: „ Ką gersite?“. Juk taip įprasta tradicinį šašlyką nuplauti bokalu alaus, gardų kepsnį užgerti taure vyno, o pusryčių sumuštinį šilta kava ar arbata. Tačiau ar toks įprotis sveikas? Ir ar tai padeda, o gal trukdo lieknėti?
Nors nuomonių šia tema iš ties nemažai, visgi didžioji dauguma šaltinių teigia kad valgio metu ar iš karto pavalgius, gerti nėra labai sveika.
Priežastis labai paprasta. Maistas skrandyje virškinamas padedant virškinimo sultims. Skrandžio sultys geriausiai veikia kai yra grynos, t.y. neskiestos jokiu skysčiu. Užsigėrus, t.y. praskiedus skrandžio sultis, maistas virškinamas ilgiau, o kartais dalis gali būti ir visai nesuvirškinta. Sakoma, kad geriantys valgio metu dažniau skundžiasi virškinimo sutrikimais, pilvo pūtimu, apsunkimu.
Kiti šaltiniai teigia, kad visa tai, tik mitas ir, kad net ir geriant valgio metu, viskas kuo puikiausiai susivirškina. Tiesa, taip teigiančių yra labai nedaug.
Atsiranda ir tvirtinančių, kad gėrimas valgio metu padeda mažiau suvalgyti ir tai neva padeda lieknėti.
Jūsų valia kuriomis rekomendacijomis tikėti ir vadovautis. Aš visada stengiuosi klausytis savęs, savo kūno, jo siunčiamų signalų. Atsižvelgiant į juos, esu linkus tikėti, kad valgio metu gerti nėra pats geriausias ir sveikiausias dalykas. Kai kitą sykį valgydami užgersite, atkreipkite dėmesį kaip tai verčia jus jaustis.
Aš pastebėjau štai ką. Kai geriu valgio metu, esu linkusi suvalgyti daugiau. Net jei jaučiuosi soti, užsigėrus galiu valgyti dar ir dar. Čia kalbu apie nealkoholinius gėrimus.
Su alkoholiniais dar blogiau. Alkoholio gėrimas mažina savikontrolę, labiau atpalaiduoja ir esame linkę valgyti gerokiau daugiau (daugiau nei dvigubai!!!) nei atsisakydami alkoholio valgio metu.
Yra dar viena svarbi priežastis atsisakyti gėrimo valgio metu. Dažnai mes linkę pamiršti, kad gėrimai, išskyrus vandenį, turi tam tikrą energetinę vertę. Kitaip tariant, teikia mums tuščias, visiškai bereikalingas kalorijas. Kai kurie alkoholiniai gėrimai dar ir žadina apetitą. Ar neatrodo absurdiška vartoti tai, kas ne tik teikia tuščias kalorijas, bet dar ir skatina dar daugiau jų suvartoti!
Ką daryti jeigu negalite įsivaizduoti skanių pietų be taurės vyno ar kito gėrimo?
Aš esu prieš kraštutinumus ir už pusiausvyrą bei lankstumą. Juk nebūtina sau visiškai kažko uždrausti. Tegul taurė mėgstamo vyno tampa savaitgalio pietų dalimi, bet ne kasdieniu ritualu. Man labai skanu raudonas vynas su jautienos kepsniu, tačiau tuo pasimėgauju kartą į savaitę ar dvi. Ir apsiriboju viena taure. Bet tada tuo tikrai mėgaujuosi. Maisto ir vyno skoniu, aromatais, tekstūra.
Kasdienių pietų neužgeriu nei gaiviaisiais nei alkoholiniais gėrimais. Taip geriau jaučiu maisto skonį, mažiau suvalgau ir geriau jaučiuosi. Ne taip, kaip po gausiai „užgertų“ pietų, kai taip ir traukia prigulti.
Sakoma, kad geriausia negerti nieko likus pusvalandžiui iki valgio, valgio metu ir bent valandą po jo.
Jei nusprendėte stoti į gretas tų, kurie negeria valgio metu, štai keletas patarimų padėsiančių tai padaryti:
  • Nevalgykite labai sūriai. Sūrų maistą taip ir norisi „nuplauti” dideliu kiekiu skysčio.
  • Stenkites nevalgyti per aštriai. Aštrų maistą, kaip ir sūrų, kils noras užsigerti.
  • Stenkitės, kad pusė porcijos suvalgomo maisto sudarytų žalių daržovių salotos. Taip maistas neatrodys sausas ir nebeliks noro užsigerti. Man pačiai šis patarimas yra pats veiksmingiausias. Kažkaip natūraliai nekyla net noras užgerti salotų. Be to taip ir suvalgoma mažiau, nes skrandis užpildomas daržovėmis. Taip ir kartu valgytas „sausas” maistas virškinamas geriau.
Jeigu tikrai labai norisi atsigerti, rinkitės vandenį, taip bent negausite papildomų kalorijų. Visais kitais gėrimais pasimėgaukite retkarčiais ir visada atkreipkite dėmesį į kiekius.


Tinklaraščio įrašai ir video patarimai yra informacinio pobūdžio. Kiekvienu konkrečiu atveju prieš vykdant rekomendacijas atsakingai įvertinkite savo galimybes. Jeigu skundžiatės kokiais nors sveikatos sutrikimais, prieš pradėdami bet kokią lieknėjimo programą, pasitarkite su savo šeimos gydytoju. Jūs suprantate ir sutinkate, kad visa tinklaraščio medžiaga yra informacinio pobūdžio ir tik jūs atsakote už įgytus rezultatus.

Ieva