fbpx
 

Ar žaliavalgystė gali sutrukdyti lieknėti?

13 birželio, 2012by Ieva

 

Žalias karščiu neapdorotas maistas – sveikatos, jaunystės, energijos, geros savijautos šaltinis. Taip teigia propaguojantys šį mitybos būdą.
Paskutiniu metu labai populiaru rašyti ir diskutuoti apie žaliavalgystę. Niekada ja labai nesidomėjau, informacija tiesiog praplaukdavo pro šalį. Tačiau, kai pradėjau sulaukti klausimų iš savo klienčių, ką manau apie šį maitinimosi būdą, supratau, kad turiu juo labiau pasidomėti.
Iki tol mano supratimas apie žaliavalgius buvo gana miglotas ir kėlė daugiau neigiamas, nei teigiamas asociacijas. Maniau, kad jie maitinasi tik salotomis ir taip gyventi aš tikrai negalėčiau. Labiau pasigilinusi pamačiau, kad žaliavalgiškas meniu – tai tarsi atskiras pasaulis. Su didžiule įvairove skaniausių patiekalų ir nuostabiausių desertų. Kas man, kaip saldumynų mėgėjai labai patiko:) Valgai skaniausius desertus ir jie tau teikia vien tik naudą!
Šis maitinimosi būdas tikrai gali lengvai suvilioti besirūpinančius savo sveikata. Sėkmingos sulieknėjimo istorijos gali taip pat lengvai sugundyti imtis lieknėti valgant vien tik žalią maistą. Tačiau ar sveika ir skani žalia mityba tikrai gali padėti sulieknėti?
 
Žemiau pateikiu pagrindinius dalykus, kuriuos turėtumėte gerai apsvarstyti, prieš imdamiesi lieknėti žalios mitybos pagalba.
 
  • Kokie jūsų pagrindiniai motyvai stoti į žaliavalgių gretas?
Beskaitydama žaliavalgių istorijas pastebėjau bendrą juos vienijantį bruožą. Daugelis susidomėjo šiuo maitinimosi būdu užklupus ligai ir kitoms rimtoms sveikatos problemoms. Taip, šalutinė pasekmė daugeliui buvo krintantis svoris, tačiau noras sulieknėti nebuvo jų pagrindis motyvas. Noriu tai labai aiškiai išskirti – jeigu jums žaliavalgystė tėra noras numesti svorį, labai didelė tikimybė, kad nepavyks. Tikrai nenoriu numušti jums ūpo, tačiau tai jums taps tik dar viena dieta, kai griežtai nusprendžiate valgyti tik vienokį ir visiškai atsisakyti kitokio maisto.Tai bent jau bus sveika dieta, tačiau jeigu jos laikydamiesi jausitės, kad save kankinate ar esate verčiami atsisakyti mėgstamo maisto, norimo rezultato tikrai nebus. Anksčiau ar vėliau viską mesite ir rezultatas bus tik priešingas – eilinis prisivalgymas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis: kaltės jausmu, savikontrolės prardimu, augančiais kilogramais ir t.t.
  • Ar nesijausite atsiskyrėliu draugų kompanijoje?
Tai dar vienas dalykas, kurį turėtumėte apsvarstyti. Kokie jūsų draugų mitybos įpročiai? Ar vakarėliuose bus jums tinkamo maisto? Ar gerai jausitės kiekvieną kartą nešdamiesi savo maistą?
Jeigu jūsų motyvai būtų rimtesni, tarkim, kad ir sveikata, esu tikra, kad tai nesukeltų didelių problemų. Kai reikia rinktis ar gyventi, ar valgyti mėgstamą maistą, daugelis pasirinktų gyvenimą. Tačiau liekna figūra dažnam nėra toks stiprus motyvas. Aš tikrai nesakau, kad jei visi draugai maitinasi nesveiku maistu, tai ir jūs turėtumėte tokį valgyti. Vis dėlto pripažinkite, kad žalia mityba, kad ir kokia sveika ji būtų, yra šioks toks kraštutinumas. Iš nesveikų užkandžių, turėdami reikiamas žinias, dar galite išsirinkti mažiausią blogybę. Pasirinkę maitintis vien tik žaliavalgiškai, draugų kompanijoje galite ir nerasti sau jokiotinkamo maisto. Jeigu tai jūsų nė kiek negąsdina – pirmyn! Bet jei vien pagalvojus apie tai, jaučiatės nepatogiai, gerai pasvarstykite prieš imdamiesi šio maitinimosi būdo.
  • Ar jūsų pagrindinė antsvorio priežastis emocinis / impulsyvus valgymas?
Emocinis arba kitaip vadinamas impulsyvus valgymas lemia beveik 80% persivalgymų ir antsvorio atvejų. Jeigu jaučiate, kad dažnai pasiduodate nevaldomam valgymui, žaliavalgystė jums gali stipriai pakišti koją. Ji jums nepadės atsikratyti įpročio pasiduoti impulsyviam valgymui. Dažnai žaliavalgiais tapę impulsyvūs valgytojai nevaldomą alkį malšina riešutais, džiovintais vaisiais, įvairiais desertais. Taip, šie produktai yra tikrai sveiki, tačiau… valgant juos su saiku. Dideliais kiekiais kemšant riešutus jūs rizikuojate suvartoti daug daugiau nei rekomenduojama sveikatai riebalų ir kalorijų. Dideliuose kiekiuose džiovintų vaisių ir kitų desertų yra gerokai per didelis cukraus kiekis, su kuriuo organizmui gali būti sunku susitvarkyti. O kur dar visos papildomos kalorijos!
Taigi, jeigu jūs esate emocinis valgytojas, griebtis žaliavalgystės tikrai nėra pati geriausia išeitis. Jums pirmiausia reikia įveikti tikrąją antsvorio priežastį – atsikratyti įpročio pasiduoti nevaldomam valgymui.
 
  • Ar griežtos taisyklės nekels vidinio pasipriešinimo?
Iš savo ilgametės lieknėjimo patirties galiu pasakyti: vos tik nuspręsdavau, kad nuo šiol valgysiu vienokį, o nevalgysiu kitokio maisto, iš karto pastarojo pradėdavau labiau nei įprastai norėti.
Juodoji griežtų taisyklių pusė yra ta, kad kuo jos griežtesnės, tuo blogiau jaučiamės jas pažeidę. Jau žinote, kur mus veda bloga savijauta ir graužiantis kaltės jausmas. Taip, tik į uždarą persivalgymo, kaltės ir beviltiškumo jausmų ratą. Atminkite, kai tik nusprendėte visiškai atsisakyti tam tikro maisto ar valgyti tik tam tikru metu, jūs peržengėte ribą. Sukūrėte per griežtas, visa griaunančias taisykles. Norint sėkmingai lieknėti, be galo svarbu išmokti išlaikyti pusiausvyrą.
Kiek kartų bandžiau įsprausti save į griežtus rėmus, tiek kartų patyriau nusivylimą. Kol galiausiai supratau – griežtos taisyklės neduoda norimų rezultatų.
Pabaigai noriu pabrėžti, kad aš tikrai nesu prieš žaliavalgystės idėjas. Atvirkščiai, net labai jas palaikau. Tačiau jeigu jos imsitės skatinami netinkamų motyvų ir jausitės tarsi save prievartautumėte, gerai pasvarstykite ar verta.
 
Kita vertus, jeigu nesiryžtame maitintis vien tik žaliu maistu, nereiškia, kad turime visiškai atsisakyti žaliavalgystės idėjų. Jas kuo puikiausiai galime pritaikyti realiame gyvenime, tuo pačiu valgyti mėgstamą maistą, puikiai jaustis ir sėkmingai lieknėti.
Kaip tik apie tai ir bus mano kitas blogo įrašas. Taip pat pažadu pasidalinti žaliavalgiško deserto receptu, kurį ruošiuosi išbandyti jau artimiausiomis dienimis. Tikiuosi, kad pavyks ir turėsiu ką nufotografuoti:) Apie visa tai jaukitą kartą.
Na o kol kas, lieknėkite su malonumu ir džiaukitės kiekviena diena! Iki greito!
 

Jei straipsnis pasirodė naudingas, pasidalinkte savo nuomone komentaruose ir būtinai pasidalinkite nuoroda su savo draugais. Ačiū! 

Jeigu dar nesate prisijungę prie nemokamos FB bendruomenės, kviečiu tai padaryti čia

Ieva