fbpx
 

Aistė Jasaitytė. Apie savo moteriškas silpnybes ir kodėl taip svarbu mylėti save

12 kovo, 2013by Ieva

Foto: Rūta Jankauskaitė


Pavasaris! Mano mėgstamiausias metų laikas. Na niekaip negali mūsų neveikti bundanti gamta, vis skaisčiau šviečianti saulė. Nors sniegas dar nespėjo nutirpti, aš užuodžiu pavasarį!
Senas, kaip pasaulis posakis: pavasaris – meilės metas. 
Šį pavasarį noriu jus pakviesti mokytis mylėti žmogų, kurį labai dažnai pamirštame, dar dažniau kritikuojame ir labai retai giriame. Noriu jus pakviesti mokytis pamilti SAVE!
Esu tikra, kad kai pasisuka kalba apie lieknėjimą, ne kartą esate girdėję sakant: reikia mylėti save, žiūrėti ką dedi į burną ir nebus tų nereikalingų kilogramų. Tačiau ar kada rimtai susimąstėte, kad norint sulieknėti visam laikui iš tiesų labai svarbu pradėti mylėti save čia ir dabar? Ne tada, kai sulieknėsite. Ne tada, kai svarstyklės rodys išsvajotą skaičių. Ne tada, kai tilpsite į norimo dydžio drabužius. Tam, kad pasiektumėte šiuos tikslus, privalote jei ne pamilti save, tai bent nustoti kritikuoti save ir savo kūną. Ir tai padaryti jau DABAR! 
Šį kartą apie meilės sau svarbą noriu pašnekinti šios srities žinovę, praeityje žinomą modelį, o dabar psichologijos ir saviraiškos studijos „Pamilk save“ psichologę, Aistę Jasaitytę. Mane išties labai suintrigavo jos įkurtos įstaigos pavadinimas. Pasidarė smalsu, kaip Aistė moko į ją besikreipiančius pamilti save ir atrasti harmoniją su savimi. Taip pat Aistė papasakojo, kaip ji myli ir lepina save, bei kokių turi moteriškų silpnybių, kurios nesvetimos nei vienai iš mūsų.


Jūsų įkurta internetinė svetainė vadinasi pamilksave.lt. Kodėl būtent toks pavadinimas? Kodėl taip svarbu pamilti save?
Pamilk save koncepcija tai – atrasti, pažinti, priimti bei pamilti save. Meilė sau, tai yra gilesnis savęs pažinimas, atradimas, priėmimas savęs, savo jausmų. Pamildamas save, priimdamas save visokį, atrandi kitokį santyki su savimi. Tuomet atrandi kitokius santykius su aplinkiniais žmonėmis, keičiasi tavo gyvenimo kokybė. Kiekvienam reikalingas „kitas” tam, kad susiformuotų sveika savęs reprezentacija. Save pažįstame tik palaikydami santykius su kitais. Dirbdamos psichologinį darbą su žmonėmis, stengiamės padėti žmonėms atrasti tikrąjį „aš“, dėl to taip ir pavadinome savo veiklą.
Kas Jums pačiai yra meilė sau? Ar visada turėjote šį suvokimą apie meilės sau svarbą?
Meilė sau yra kuomet tu gali nuoširdžiai pažvelgti į save, atrasti bei įsisąmoninti savo įvairiapusiškumą, priimti save tokią kokia esi. Tai leidžia padaryti terapinis ryšys, kuris užsimezga terapinių sesijų metu. Žmogus negali savęs pažinti neatskleisdamas savęs kitiems. Tai reiškia tam, kad būti savimi, reikia nemažai drąsos save atskleisti kitiems ir svarbu ne tik būti savimi, bet ir būti pažintam kitų.
Šis meilės suvokimas sau atėjo pamažu ir ne iš karto. Visuomet stengdavausi nemeluoti sau ir būti nuoširdi su savimi, bet vidinę pusiausvyrą atradau giliau dirbdama su savimi. Lankydama asmeninės analizės užsiėmimus nemažai įsisąmoninau neįsisąmonintų dalykų, ši patirtis leido man atrasti tikrąją save. Šiuo metu studijuoju Jungistinę analitinę psichoterapiją. Šie mokslai man atvėrė neišsemiamus žmogaus pažinimo klodus.
Nuo ko pradėti mokytis mylėti save ir ar apskritai to galima išmokti?
Svarbu gebėti girdėti save, savo poreikius, kūno pojūčius. Meilės neišmoksi, meilę reikia patirti, išgyventi. O tam reikalingas tas kitas…
Daugeliui meilė sau asocijuojasi su narciziškumu, todėl vien pati idėja pamilti save atrodo absurdiška. Ką pasakytumėte taip mąstantiems?
Narcisizmas yra asmens charakterio savybė, kuriai būdingas savo reikšmės pervertinimas ir didelis noras, kad juo būtų žavimasi. Už to slypi nepatenkintas meilės ir rūpesčio troškimas. Dažnai toks žmogus deda labai daug pastangų norėdamas įtikti ir patikti kitiems, neįsisąmonindamas tikrosios savo savasties.
Kas Jums labiausiai parodo, kad žmogus nemyli savęs?
Dažnai tai parodo žmogaus elgesys su pačiu savimi. Kai žmogus save žaloja, slopina savo jausmus tokiomis priemonėmis, kaip alkoholis, narkotikai, maistas. Arba įvairiais psichologiniais gynybos mechanizmais, nuneigdamas savo jausmus ir patirtį, klaidingais įsitikinimais ir pan.
Nuo ko Jūsų nuomone priklauso meilė sau? Juk pati gražiausia mergina ar moteris gali nuolat save kankinti dietomis ir niekada nebūti patenkinta savimi. O kita, rodos, ne ypatinga gražuolė, spinduliuoja pasitikėjimą savimi, trykšte trykšta teigiama energija, sveika pagarba sau.
Meilė sau priklauso nuo labai ankstyvos kūdikio patirties, santykių su tėvais. Jei tėvai gyvenimo pradžioje kūdikį pasitiko besąlygiškai jį mylėdami, parodydami, kad jis yra reikšmingas, vertas pagarbos asmuo, tuo metu kūdikis išgyvena pilnavertiškumo jausmus, suvokia save kaip reikšmingą, mylimą. Jeigu kūdikio ankstyvoji patirtis kitokia, jis ir užaugęs nuolatos sieks pripažinimo, meilės, visais įmanomais būdais. Dėl to netgi graži mergina, nepatyrusi meilės, priėmimo, visuomet jausis, kad jai reikia užsitarnauti tą pagarbą ir meilę. Vienos gali save keisti išoriškai, lieknėdamos ir stengdamos atitikti šiuolaikinį grožio etaloną, kitos – siekti karjeros aukštumų. Tokiems žmonėms ypač būdingas perfekcionizmas, tobulumo siekimas.
Foto: Rūta Jankauskaitė

Kaip Jūs pati mylite save?
Myliu save gyvendama čia ir dabar, priimdama gyvenimo duotus išbandymus, vertindama tai ką turiu ir kuo galiu pasidalinti su kitais.
Ar Jums reikia įdėti nors kiek pastangų, kad išlaikytumėte liekną figūrą?
Pastangų dėti daug netenka. Tiesiog manau labai svarbu įsiklausyti į savo kūno pojūčius. Svarbu suprasti kuomet esi psichologiškai alkanas, nori kažką nustumti ir užvalgyti, o kuomet iš tiesų jauti fiziologinį alkį.
Praeityje intensyviai dirbote modeliu. Turbūt rūpintis savo išvaizda yra Jūsų kraujyje. Kiek skiriate dėmesio sau, kai Jūsų išvaizda jau nėra pragyvenimo šaltinis?
Savo išvaizdos per daug nesureikšmindavau, dėl to nemanau, kad teko labai rūpintis ja. Iš tiesų manau, kad žmogaus išorė yra jo vidaus atspindys. Dėl to daugiausiai skiriu dėmesio psichologinei sveikatai, o tuomet kai jaučiu pusiausvirą viduje, automatiškai kyla noras savimi rūpintis visapusiškai.
O kaip rūpinatės savo fizine sveikata? Kiek Jums ji yra svarbi? Ar daug skiriate jai dėmesio?
Fizinė sveikata man yra labai svarbi. Stengiuosi sveikai, pilnavertiškai maitintis, gerai išsimiegoti ir pailsėti. Taip pat sportuoju, kai tik yra galimybė. Galbūt ne visuomet sporto klube, bet stengiuosi vaikščioti gamtoje, vasarą daug plaukioju, mėgstu aktyvų poilsį.
Ar turite kokių moteriškų silpnybių? Kaip save lepinate?
Mėgstu patinginiauti, ilgėliau pagulėti lovoje:) Patinka pasikaitinti saulėje, nuvažiuoti į pirtį, kūną palepinti kaukėmis. Labai patinka veido procedūros, masažai, įvairios vonios žvakių šviesoje.
Esate dirbanti mama. Kaip pavyksta rasti laiko sau, juk darbas ir mažas vaikas reikalauja išties daug laiko? Ar Jūsų nuomone svarbus laikas sau? Kas Jums yra laikas sau?
Laikas sau man iš tiesų visuomet yra visur: ir darbe, ir su vaiku, ir viena, nes tai yra mano laikas Būdama savimi jaučiuosi skirtingose erdvėse su skirtingais žmonėmis.
Ko norėtumėte palinkėti blogo „Lieknėju paskutinį kartą“ skaitytojams atėjus nuostabiam metų laikui pavasariui?
Patarčiau pamėginti priimti save tokias, kokios esate, tik tuomet tapsite laimingos. To jums ir linkiu!
Ačiū Jums labai už paskirtą laiką ir įdomų pokalbį.
Norėdami daugiau sužinoti apie psichologijos ir saviraiškos studijos „Pamilk save“ veiklą, užsukite į   internetinį puslapį www.pamilksave.lt——————————————————————————————————————–Jeigu šis straipsnis jums patiko, spauskite PATINKA, komentuokite ir dalinkitės nuoroda su draugais.
Jeigu domitės lieknėjimo ir geros savijautos temomis, prisijunkite prie mano grupės Facebook’e ir pirmi sužinokite apie naujus blogo įrašus, kitas šviežiausias naujienas, gaukite dar daugiau naudingos informacijos ir sveikų patiekalų idėjų. 

Ieva