fbpx
 

Kaip susidraugauti su saiku lieknėjant ir visada?

25 balandžio, 2018by Ieva2

 

 

 

 

 

Praėjusią savaitę, per vieną iš kasdienių „Emocinio valgymo savaitės“ video, kalbėjau apie vadinamąsias „cheat days”. Dalinausi mintimis, kodėl jos nėra gera lieknėjimo strategija toms moterims, kurios kenčia nuo persivalgymų. Tvirtai tikiu, kad vienintelis kelias ne tik į sveikai liekną kūną, bet ir į gerą psichologinę būseną – tai išmokti kasdien saikingai valgyti visokį maistą, be griežtų ribojimų ir po to sekančių „atsipalaidavimų“. Jei video nematei, gali jį peržiūrėti čia.

Po šio video uždaroje FB grupėje sulaukiau vienos iš narių klausimo, kuris tikiu kilo ne vienai moteriai. Todėl pamaniau, kad vietoje to, jog rašyčiau tik klausiusiai, atsakysiu visoms, kurioms panašūs klausimai kyla.

Klausimas skamba taip:

Jūs labai teisingai viską įvardijat, taip ir vyksta: galiu susiimti, bet prizas – tai šeštadienį ryju. Jau nuo vidurio savaitės galvoju ką rysiu. Būna jau nuo 7 val. ryto pradedu su kava ir saldainiais. Bėda tame, kad kai girdžiu jus sakant, kad išmoksim saikingai valgyti kiekvieną dieną, mano vidus rėkia: NUOBODU!!!!! Labai nemėgstu monotonijos nei gyvenime, nei darbe. Ir man saikinga mityba asocijuojasi su monotonija. Noriu numesti svorio, noriu išlaikyti pastovų svorį, bet ir pakimšti kartais noriu? Tai čia ir dilema: kaip reiktų gyventi kiekvieną dieną saikingai matinantis?!“

Kai paklausiau kaip supranta saikingą mitybą, moteris atsakė taip:

„Manau svarbu maisto kiekis –  nepadauginti. 4-5 kartai per dieną. Per barbekiu – suvalgyti 1 dešrelę, ar 1 šlaunelę ar pan. Vyno taurė ar alaus bokalas. Deserto gabalėlis ir stebėti kaip visi kemša pilnais žandais, o aš tokia: „dėkui – aš jau soti“.“.

Uždaviau šį klausimą ir gerokai pažengusioms „Liekna ir Laisva Aš“ narėms ir atsakymai visų buvo beveik identiški. Aš juos reziumuoju savais žodžiais:

– Jei nebus draudimų, nebus ir noro kimšti šeštadienį.

– Saikinga mityba nėra monotoniška. Tereikia valgyti tai, ką tikrai mėgsti ir kas pačiam tikrai skanu, o ne kas parašyta vienokiam ar kitokiam mitybos plane. Visada galima rasti pusiausvyrą tarp „skanu” ir daugiau mažiau „sveika“.

Nuo savęs pridėčiau štai ką:

– Akivaizdu, kad saikingą mitybą siejate su išoriniais apribojimais. Tol, kol jausite, kad „privalote” saikingai maitintis, tol atrodys, kad visi aplinkui valgo kiek nori, o Jūs priversta save riboti. Tikslas – vidinis saikas, o ne išoriniai apribojimai. Toks, kai ne išoriškai mažinu porciją ir sau neleidžiu didesnės, bet pajuntu sotumą ir klausydama šio kūno signalo daugiau į jį nededu maisto. Ir čia labai svarbi pastaba: žinodama, kad kai būsiu alkana, vėl galėsiu valgyti man skanų maistą.

– Taip pat pastebiu akivaizdų vidinį konfliktą: mėgstu pakimšti, bet noriu būti liekna. Pasikartosiu, jog nereikia savęs išoriškai riboti, tačiau kimšimas ir lieknas kūnas retai kada kartu dera. Labai gali būti, kad pakimšti mėgstate būtent dėl griežtų ribojimų savaitės eigoje.  

– Dar vienas į akis krentantis dalykas: diskomfortą ir malonumą siejate su Jums netarnaujančiais dalykais. Jaučiate malonumą kimšdama, o diskomfortą saikingai maitindamasi, o ne atvirkščiai.
Pamažu keiskite asociacijas. Pajuskite, koks geras jausmas pakilti nuo stalo neapsunkusiu skrandžiu ir kaip negerai jaučiatės po eilinės apsirijimo puotos.

Pratinkite save prie saikingos mitybos pasitelkdamos ir savitaigą. Kartokite sau:

„Man gera saikingai maitintis.”

“Man patinka lengvas skrandis po valgio.”

“Sustoti pajutus sotumą – natūralus mano elgesys.”

TAČIAU:
tai pavyks tik tada, kai neliks draudimų ir juos sekančių „cheat days“. Kol šito neatsisakysite, nuolat besaikiškai prisivalgysite „draudžiamo“ maisto, jausite vidinį chaosą, atrodys, kad visiškai nekontroliuojate situacijos.

Noriu padėkoti klaususiai moteriai už puikų klausimą ir tikiuosi, kad iš mano atsakymo daug kas aiškiau ir Tau.

Linkiu besaikio mėgavimosi gyvenimu ir saiko valgant.

Iki kitos savaitės!
Su meile,
Ieva ♥

Ieva

2 comments

 • Dovile

  25 balandžio, 2018 at 7:20 am

  Aš maniau, kad “cheat days” yra ne dėl to, kad prisikimšt skrandį, bet kad išjudint medžiagų apykaitą, kuri sulėtėja pradėjus saikingiau maitintis. Ar ši praktika neteisinga? Ir tai nereiškia besotiško maitinimosi, o tik šiek tiek daugiau nei įprastai (ta dieną galima būtų priderinti prie pasisvečiavimo, gimtadienio šventimo ar kitos progos).

  Reply

  • Ieva

   8 gegužės, 2018 at 1:11 pm

   Miela Dovile, ir tai būtų puikus būdas, jei jis nenuveda prie besaikio valgymo tą dieną ir dar kelias dienas po to. Jei Jums darant cheat day, neužtemsta protas ir neišsijungia stabdžiai, naudokite jas į sveikatą. Aš tikrai nesu prieš jas. Svarbu atsižvelgti ar jos tinka Jums. Daugiau apie tai kalbu straipsnyje paminėtame video. Ačiū už komentarą.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *