fbpx
 

Sveikas maistas sveikam lieknėjimui. Koks?

24 lapkričio, 2011by Ieva

Kas yra sveikas maistas? Susidaro įspūdis, kad tai klausimas, į kurį šiais laikais vis sunkiau atsakyti. Ko gero vienintelio atsakymo ir nėra. Štai pavyzdžiui daugelio (taip pat ir mano) mylimas Jamie Oliver teigia, kad jo gaminamas maistas yra sveikas. Tai namie gamintas maistas, iš šviežių kokybiškų produktų. Tačiau kokiam nors žaliavalgiui, tas maistas jau sveikas nebus, nes jam sveikas tik termiškai neapdorotas maistas. Arba kitas pavyzdys – pagal visas tradicines sveikos mitybos rekomendacijas, liesos mėsos kepsnys su virtomis bulvėmis ir daržovėmis vadinams sveiku maistu. O vegetarui geriau nevalgyti nieko, nei priversti save atsikąsti mėsos. Šiais laikais tiek daug informacijos apie sveiką mitybą, kad paprastam žmogui gali apsisukti galva. Labiausiai klaidina tai, kad ta informacija prieštaringa. Štai, kad ir nuomonė apie kiaušinius. Paskutinius keletą metų buvo tikėta, kad jie yra blogojo cholesterolio šaltinis ir jų reikėtų vengti arba valgyti labai mažai. Tačiau dabar pasirodo vis daugiau informacijos prieštaraujančios šiai teorijai. O kur dar visos maisto derinimo teorijos, mityba pagal kraujo grupes ir visos kitos tai ateinančios tai vėl atslūgstančios mitybos taisyklių bangos. Kaip paprastam žmogui susigaudyti ir atsirinkti nepakenkiant sau?
Mano nuomone visur svarbu išsaugoti sveiką protą ir nepulti į kraštutinumus. Pamėginkite pastebėti savo lieknus draugus. Ne tuos, kurie save džiovina dar viena dieta. Kalbu apie tuos, kuriems viršsvorio problema niekada nebuvo ir greičiausiai nebus aktuali. Jie labai mažai domisi naujausiomis sveiko maisto teorijomis ir, rodos, yra sveiki, liekni ir laimingi. Paradoksas, tačiau tie, kurie aklai bando sekti naujausiomis maisto teorijų madomis, niekaip negali pasiekti norimo svorio. Atvirkščiai, jie nuo tos informacijos gausos tapo dar nelaimingesni ir su dar daugiau nereikalingų. Jie jau nebesupranta, kas teisinga, o kas ne. Kas padeda, o kas kenkia.
Kažkada viena bičiulė pasigyrė, kad laikosi kažkokios naujos dietos ir paklausė, kokios gi dietos laikausi aš. „Aš nuolat laikausi sveiko proto ir saiko dietos“, atsakiau:)
Esu tvirtai įsitikinus, kad būtent sveikas protas ir saikas yra svarbiausia renkantis ką padėti ant pusryčių, pietų ar vakarienės stalo.
Jeigu galėčiau suskirstyti maistą į tris kategorijas, tai jos būtų: 1. Daugelis sutinka, kad tai sveika – drąsiai valgyti ir draugams siūlyti. 2. Visi sutinka, kad tai nesveika – vengti arba vartoti labai retai ir labai mažai. 3. Vieni sako, kad tai sveika, kiti tvirtina, kad ne – vartoti saikingai, nepuolant į kraštutinumus. Gal pabandom tai pavaizduoti lentelėje. Lentelę sudariau vadovaudamasi tiek gautomis žiniomis studijų metu, tiek klausydama blaivaus proto balso.
Dauguma sutinka, kad tai sveika – drąsiai valgyti ir draugams siūlyti.
Visi sutinka, kad tai nesveika – vengti, vartoti labai retai ir labai mažai.
Vieni sako, kad tai sveika, kiti tvirtina, kad ne – vartoti saikingai, nepuolant į kraštutinumus.
Žalios daržovės
Švieži vaisiai
Virtas/garintas/orkaitėje keptas maistas
Pilno grūdo angliavandeniai
Liesi rūgštaus pieno produktai
Augaliniai riebalai
Visas „greitas maistas”
Riebaluose keptas maistas
Riebūs pieno produktai
Kiti gyvuliniai riebalai
Baltų miltų gaminiai
Cukrus ir jo produktai
Rūkyti gaminiai
Kiaušiniai
Saldus pienas ir jo produktai
Kaip matote maistą suskirsčiau į gana stambias grupes, labai stipriai nesismulkindama. Gal ir Jūs dar turite kokių idėjų trečiai lentelės skilčiai? Kažkaip man labiausiai užkliuvo prieštaringa informacija apie kiaušinius ir saldų pieną. Gal dar kažką praleidau?
Tikiuosi, kad toks maisto produktų skirstymas padės lengviau susigaudyti painiuose informacijos brūzgynuose. Kviečiu prisijungti prie manęs ir visam gyvenimui susidraugauti su „Sveiko proto ir saiko dieta”:)

Tinklaraščio įrašai ir video patarimai yra informacinio pobūdžio. Kiekvienu konkrečiu atveju prieš vykdant rekomendacijas atsakingai įvertinkite savo galimybes. Jeigu skundžiatės kokiais nors sveikatos sutrikimais, prieš pradėdami bet kokią lieknėjimo programą, pasitarkite su savo šeimos gydytoju. Jūs suprantate ir sutinkate, kad visa tinklaraščio medžiaga yra informacinio pobūdžio ir tik jūs atsakote už įgytus rezultatus.

Ieva