fbpx
 

Mažai miegate? Tai gali trukdyti mesti svorį

1 spalio, 2014by Ieva0

Miego temą pasirinkau neatsitiktinai. Ne kartą esu gavusi klausimų apie tai, ar miegas iš tiesų svarbus sėkmingam lieknėjimui? Ar tikrai jo trūkumas trukdo lieknėti?

Apie tai, koks miegas svarbus mūsų savijautai, susimąstome tik tada, kai jo trūksta.

Man miego trūkumas, ko gero, viena blogiausių būsenų apskritai. Tuomet nejaučiu aistros gyventi, o tiesiog stumiu dieną autopilotu. Nors šiaip esu optimistiškai į gyvenimą žiūrintis žmogus, kelios naktys nekokybiško miego lemia tai, kad pradedu nematyti šviesių spalvų. Ženkliai krenta darbingumas, atsiranda abejingumas, kai, rodos, apskritai nieko nesinori.

Mano išvardinti miego trūkumo požymiai būdingi daugeliui. Dabar pažiūrėkime, kaip miego kokybė ir trukmė įtakoja mūsų apetitą ir kūno formas.

  • Mažiau miego – didesnis apetitas. Tyrimai parodė, kad moterys, kurios miegojo 4 valandas per parą, suvartojo 329 kcal per dieną daugiau, nei tos, kurių miego trukmė buvo 9 valandos. Taip pat tyrimųmetu paaiškėjo, kad trūkstant miego, daugelis mūsų būsim labiau linkę rinktis nekokybiškų angliavandenių turtingą maistą. Tai įvairūs kepiniai ir saldumynai, kurių per dideli suvalgomi kiekiai figūrai grožio tikrai neprideda.
  • Mažiau miego – mažiau savikontrolės. Tai, ko gero, vienas didžiausių atradimų, tiriant miego ir svorio ryšį. Esant miego stygiui, mūsų hormonai yra taip veikiami, kad net valingiausiai dietininkei sunku nepalūžti. Taip yra todėl, kad miego trūkumas sužadina hormoną greliną. Šis hormonas atsakingas už alkio sužadinimą ir skatina mus valgyti. Jo vaidmuo labai svarbus kalbant apie svorio kontrolę. Kita vertus, miego trūkumas silpnina hormono leptino veiklą. Šis hormonas yra atsakingas už sotumo pajutimą. Toks poveikis pastebimas vos po vienos nakties nekokybiško ar nepakankamo miego. Taigi, dėl sutrikusios šių dviejų hormonų pusiausvyros mums būna padidėjęs apetitas ir sotumą pajusti yra daug sunkiau. Būtent tai ir nulemia, kad pradėję, tarsi nejaučiame kada sustoti ir suvalgome didesnį maisto kiekį.
  • Mažiau miego – daugiau laiko valgymui. Viskas logiška: ilgesnė diena – daugiau valgymų. Tuo metu, kai galėtume miegoti, mes keliaujame prie šaldytuvo. Tai ir pati esu patyrusi ne kartą. Pora valandų ilgesnė diena prideda vieną papildomą valgymą ar užkandį. Ir, žinoma, papildomas kalorijas, kurių galėjo ir nebūti nuėjus miegoti laiku.
  • Mažiau miego – mažiau motyvacijos. Miegas tiesiogiai veikia mūsų emocinę bei psichinę būseną ir sveikatą. Vos vieną naktį nekokybiškai ar mažai miegoję, mes kitą dieną esam irzlūs, nekantrūs, ne tokios optimistiškos nuotaikos. Kai miego trūkumas tampa nuolatine užsitęsusia būsena, tai net gali sukelti depresiją ar nerimą.

Apklausus kenčiančius nuo nerimo ir depresijos paaiškėjo, kad dauguma iš jų miega mažiau nei po šešias valandas per parą.

Trūkstant miego mus aplanko apatija. Nenuostabu, kad esant tokiai būsenai labai sunku save motyvuoti laikytis numatyto lieknėjimo plano. Taip jaučiantis, išsikelti tikslai neatrodo tokie svarbūs ir reikšmingi, atsiranda daug didesnė pagunda nesilaikyti sau duoto žodžio ir prisivalgyti nesveiko maisto ar net persivalgyti.

Be noro išlaikyti lieknas formas, miegas labai svarbus ir dėl kitų priežasčių:

 – Kokybiškas miegas teigiamai veikia mūsų imuninę sistemą.Trūkstant miego, tampame ne tokie atsparūs virusams ir peršalimo ligoms. Tai ir pati patyriau užpraeitą žiemą. Jau šimtą metų buvau nesirgus jokiom peršalimo ligom ir „pasigavau” gripą. Jaučiau, kad šiek tiek perspaudžiu dirbdama miego sąskaita ir visai netrukus patyriau to pasekmes. Pamoką išmokau ir stengiuosi savęs nealinti miego stygiumi.

 – Kokybiškas miegas padeda palaikyti gerą psichinę sveikatą.Aukščiau jau minėjau, kad miego trūkumas net gali sukelti depresiją ar nerimą.

 – Kokybiškas miegas – kokybiškas seksualinis gyvenimas.Tiek vyrai, tiek moterys, kurie negauna pakankamai kokybiško miego, pasižymi sumažėjusiu susidomėjimu intymiais santykiais.

 – Miego trūkumas netgi gali prisidėti prie antro tipo diabeto atsiradimo ir širdies ligų.

 – Geras miegas – graži oda.Tikrai visos esame girdėjusios terminą „grožio miegas“. Ir tikrai grožiui miegas yra būtinas. Greičiausiai pačios ne kartą esate pastebėjusios, kad mažai miegant oda praranda skaistumą, ji tarsi papilkėja. Specialistai teigia, kad miego trūkumas gali sukelti odos spuoguotumą, ilgai užsitesęs miego trūkumas stipriai spartina senėjimo procesus, yra didesnė tikimybė atsirasti ankstyvoms raukšlėms. Kitaip tariant, degindamos žvakę iš abiejų galų, mes tiesiog greičiau „nudėvime“ savo organizmą ir taip spartiname senėjimo procesus.

Tai kiek gi reikia miegoti?

Daugeliui mūsų, kad galėtume efektyviai funkcionuoti ir gerai jaustis reikia vidutiniškai aštuonių valandų nepertraukto nakties miego. Tačiau tai nėra taisyklė. Vieniems miego gali reikėti kiek mažiau, kitiems – daugiau. Geriausias būdas nustatyti kiek miego reikia jums – savistaba. Kai atrasite atsakymą į klausimą kiek valandų išmiegojusios jaučiatės geriausiai, stenkitės tiek ir miegoti.

Bendra rekomendacija būtų tokia: jeigu ryte labai sunku keltis, dieną jaučiatės mieguistos ir norisi prigulti popiečio miego, turbūt miegate per mažai. Žinoma, energijos trūkumą gali sukelti ir kitos priežastys, tačiau tai – jau kita tema.

Kaip išgyventi dieną, po mažai miegotos nakties?

Aš ne kartą esu gavusi klausimų, ypač mamų, kaip tvarkytis su padidėjusiu apetitu, kurį įtakoja miego trūkumas? Deja, patarimas tokiu atveju tik vienas – stengtis miegoti daugiau. Pasistenkite tą dieną neplanuoti jokių fiziškai sunkių darbų, jeigu turite galimybę, pamiegokite dienos metu. Ir tą vakarą pasistenkite nueiti miegoti anksčiau. Jeigu auginate mažą vaikutį, miegokite kartu su juo. Kad ir kaip norėtųsi vaiko pietų miegelį išnaudoti gerai knygai ar tiesiog ramiam pabuvimui su savimi, pamiegoti yra daug svarbiau. Visas priežastis kodėl tai taip svarbu, išdėsčiau aukščiau. Jeigu turite galimybę, paprašykite, kad vieną kitą naktį jus kas nors pakeistų ir leistų išmiegoti visą naktį.Kad ir kiek darbų ir reikalų lauktų, būkite sau pats didžiausias prioritetas. Rūpinkitės savimi. Jokie darbai nėra tokie svarbūs, kaip jūsų kokybiškas miegas, kuris įtakoja kūno formas, sveikatą ir gerą savijautą.

Na, o man dabar būtų įdomu išgirsti ir jūsų nuomonę kaip jus veikia miego trūkumas. Ar tikrai jis žadina apetitą? O gal atvirkščiai – tokios būsenos jums visai nesinori valgyti? Savo mintimis pasidalinkite komentaruose. Ačiū!

Parengta remiantis šiais šaltiniais: http://www.nhs.uk/ www.sknclinics.co.uk

Jei straipsnis pasirodė įdomus ir naudingas, spauskite PATINKA ir dalinkitės nuoroda su draugėmis. Ačiū!

Nuolat prisivalgai vakarais? Spausk čia, registruokis nemokamai video peržiūrai ir sužinok kaip tai įveikti. 

Ieva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *