fbpx
 

Ar elgiesi kaip šuo? Tai Tau atvers akis

9 lapkričio, 2016by Ieva2

sunysArTau pažįstama situacija: laikaisi super sveikos mitybos plano, vadovaujiesi visomis taisyklėmis, tačiau vis pasvajoji apie kokį skanėstą? Galiausiai atėjus savaitgaliui nusprendi: aš nusipelniau gabalėlio torto ar kokio kito skanėsto, nes visą savaitę buvau tokia gera. Kitaip tariant, Tu nusprendi apdovanoti save už įdėtas pastangas lieknėjant, o maistas tampa prizu.

Kodėl tai labai bloga idėja:

1. Taip tik stiprini potraukį maistui, kurio nori valgyti mažiau. Įsivaizduok situaciją, kai metęs rūkyti žmogus sako: aš visą savaitę nerūkiau, manau esu vertas savaitgalį surūkyti pakelį cigarečių. Juk buvau geras visą savaitę! Matai situacijos absurdiškumą? Kaip manai ar tokiu būdu jis silpnina ar stiprina savo norą rūkyti? Tikrai stiprina! Tokiu elgesiu jis tarsi sako: rūkyti yra toks gėris, o kadangi aš be šio gėrio gyvenau visą savaitę, šiandien sau jo suteiksiu. Štai čia yra tikrieji spąstai. Jis ne šiaip sau parūko, jis apdovanoja save cigarete. Taip sukuria tik dar didesnę asociaciją, kad rūkymas yra gerai ir, jei nesupras šios klaidos, greičiausiai niekada nesugebės mesti rūkyti. Lygiai taip pat su savęs apdovanojimu skanėstais. Jeigu jų suvalgytum tiesiog šiaip, be progos, būtų viena, tačiau kai Tu jais save apdovanoji, Tu sau tarsi sakai, koks tai yra nuostabus dalykas ir kaip be jo sunku gyventi. Tokiu būdu tik dar labiau stprini trauką produktams, kurių pageidautum norėti mažiau.

2. Susikuri asociaciją, kad sveikai maitintis – kančia. Savęs apdovanojimas “draudžiamu maistu“ tampa tarsi išsilaisvinimu iš baisių pančių. Kai pagalvoji, kokia prasmė apdovanoti save nesveiku maistu už tai, kad maitinaisi sveikai ir saikingai? Taip tik stiprini asociaciją, kad rūpintis savimi yra kančia. Tokiu atveju gali pamiršti apie norą gyventi sveikiau. Tu nesugebėsi to daryti visą laiką, nes pasąmonėje pati formuoji įsitikinimą, jog tai yra blogis, o štai sočiai prisikimšti vadinamo „nesveiko” maisto – gėrių gėris.

Tačiau apdovanojimai labai veiksmingi

Jei nori visam laikui įgyti sveikos gyvensenos įpročius, kurie Tau padės puikiai jaustis ir išlaikyti norimą svorį visą likusį gyvenimą, turėtum elgtis atvirkščiai: kurti teigiamas asociacijas apie sveiką ir saikingą mitybą. Nuolat užakcentuoti kaip Tau gera sveikai ir saikingai maitintis, rūpintis savimi, puikiai jaustis. Ir tada, kai taip gyvensi savaitę, dvi ar mėnesį būtinai save apdovanok. Tai labai veiksmingas būdas skatinti save judėti į priekį. Atkreipk dėmesį kaip pagyrimai veikia vaikus. Jei tu vaiką pagirsi už tai, kad jis puikiai iššlavė grindis, jis kitą kartą pats pasisiūlys. Kitaip tariant mes visada norime daryti daugiau to, už ką esame giriami, to, kas mums kelia teigiamus pojūčius. Kai mano Izabelė pradėjo lankyti mokyklą, ji labai greit pamėgo skaitymą. Labai džiaugiausi jos entuziazmu skaityti tai, ką užduoda mokytoja, tačiau mačiau, kad ji visai nenori skaityti lietuviškai. Mums su Laimiu labai svarbu, kad ji ne tik kalbėtų, bet ir skaitytų bei rašytų gimta kalba, tačiau jokiais būdais nenorėjome to daryti per prievartą. Pastebėjau, kad mokytoja naudoja įvairius paskatinimus: vaikai renka lipdukus, o surinkę jų tam tikrą skaičių, gauna mažą dovanėlę, penktadieniais, juos aplanko raidelių ir garsų fėja, kuria būna persirengusi mokytoja ir t.t. Puiki mintis, pamaniau. Visai netrukus mano Izabelę aplankė lietuviškų raidelių fėja Barbora. Ji jai parašė gražų laišką, kuriame pagyrė už tai, kaip ji puikiai skaito angliškai, bet jai labai liūdna, nes ji šitos kalbos nemoka. Ir paprašė Izabelę, kad kiekvieną vakarą darbo dienomis jai paskaitytų lietuviškai, o atsidėkodama ji kiekvieną savaitgalį atneš po dovanėlę. Jūs neįsivaizduojat kaip puikiai tai veikia! Izabelė gali būti labiausiai pavargus, bet nė už ką nepraleis vakarinio skaitymo lietuviškai, nes labai laukia savaitgalinių dovanėlių. Štai ką gali tinkami apdovanojimai. Būtinai išnaudok tai, savo sėkmingam lieknejimu ir naujų įpročių formavimui. Nesakyk, kad nesi vaikas ir Tau šie žaidimai neveiks. Jie veikia ir dar kaip. Nejaugi nesinori pasitempti dar labiau, kai viršininkas pagiria už puikiai atliktą darbą? Argi nesinori dažniau gaminti vyrui, kuris nuolat Tave pagiria už puikius kulinarinius sugebėjimus? Ar nes su didesniu džiaugsmu tvarkai namus, kai namiškiai tai įvertina pastebėdami, kaip gera, švaru ir jauku? Nesvarbu, kad giri ir apdovanoji pati save. Tai irgi yra labai veiksminga. Pasikartosiu: mes pasąmoningai norime daugiau daryti to, už ką esame giriami, apdovanojami ar kaip kitaip įvertinami.

Kaip apdovanoti save be maisto?

Apdovanok save dalykais, kurie Tavo gyvenimui priduoda kokybės, o ne, atvirkščiai, ją iš Tavęs atima. Tegul tai būna dalykai, kurie Tave tikrai džiugina, verčia šypsotis, gerai jaustis. Tai gali būti:

– Bilietas į spektaklį, mylimo daininko koncertą ar kokį kitą renginį;
– Skanios kavos puodelis mylimoje kavinėje;
– Masažas;
– Naujas drabužis ar aksesuaras;
– Puokšė gėlių;
– Šokių pamokos, apie kurias seniai svajojai.

 

Apdovanojimai gali ir nieko nekainuoti:

– Kvapni vonia, kuriai vis nerandi laiko;
– Laikas parke ar miške, kur tiesiog būtum su savimi ir grožėtumeisi gamta;
– Mėgstamos knygos ar žurnalo skaitymas, kuriems vis nerandi laiko;
– Geras filmas, kurio peržiūrą vis atidėlioji dėl darbų gausos ir šeimos reikalų.

Tai vos keletas pavyzdžių, būtinai susigalvok savo. Tik Tu viena žinai, kas verčia dainuoti Tavo sielą.

Kad daugiau nekiltų noras „apdovanoti” savęs maistu:

 

1. Keisk požiūrį. Nustok galvoti apie sveiką gyvenimo būdą, kaip apie katorgą ar bausmę. Galvok apie tai, kaip apie didelį džiaugsmą, milžinišką paslaugą, kurią darai sau ir savo kūnui.

2. Kad būtų lengviau tai daryti, nesiimk per griežtų priemonių. Didelė klaida staiga viską sau uždrausti ir griebtis asketiško mitybos ir alinančio sporto plano. Labai mažai kam nesinorėtų iš to ištrūkti. Todėl pokyčius įvesk pamažu, neforsuok, klausykis savo kūno. Geriau kelis kartus kartus savaitėje suvalgyk po nedidelį skanėstą vien dėl to, kad Tau taip galima, nei neleisk sau nieko, kad paskui jais save apdovanotum.

3. Keiskis ne tam, kad sulieknėtum, o visam likusiam gyvenimui. Kai pokyčius įvedi tik tam, kad numestum nenorimą svorį, gyveni laikinumu. Tarsi sau sakai: truputį pakentėsiu kol pasieksiu tikslą. O kas toliau? Eilinis „atsipalaidavimas”? Pažadėk sau, kad tai darai visam laikui. Tačiau, kad tai pavyktų, vėl pasikartosiu – keiskis pamažu ir įvesk realistiškus pakeitimus.

Ir pabaigai:

Tikiuosi, kad padėjau Tau pamatyti, jog apdovanoti save maistu už teigiamas pastangas ir pasiektus rezultatus lieknėjant yra bloga mintis. Šiandien pat pasidaryk sąrašą dalykų, kuriais galėtum save apdovanoti ir kurie Tave džiugins bei praturtins Tavo gyvenimą. Ir prisimink, kad nors tokie apdovanojimai labai teigiamai veikia, pati didžausia dovana, kurią sau įteiki – tai gerėjanti savijauta, lengvėjantis ir lieknėjantis kūnas, augantis pasitenkinimas savimi, rodos, iš niekur užplūdusi energija. Kasdien sau primink, kad visa tai patiri tik dėl to, jog laikaisi sau duoto pažado gyventi sveikiau ir būtinai tuo pasidžiauk.

Sėkmės ir iki kito karto!

Su meile,
Ieva ♥

P.S. Patiko straipsnis? Ne tik užsiregistruok blog’o naujienoms, bet ir būtinai juo pasidalink su savo draugėmis. Būsiu labai dėkinga! Turi ką šia tema pasakyti? Būtinai tai padaryk komentaruose! Ačiū!

Nuolat prisivalgai vakarais? Spausk čia, registruokis nemokamai video peržiūrai ir sužinok kaip tai įveikti. 

 

Ieva

2 comments

 • Rasa

  10 lapkričio, 2016 at 8:25 am

  Sveika nuostabioji Ieva,

  As nepaprastai dziaugiuosi atradusi Jusu knyga, tikrai pavyko numesti nemazai kilogramu, deja mano mityba vel suprastejo paiskeitus aplinkybems. Taciau vel skaitau knyga is naujo ir stengsiuosi nenuleisti ranku. aciu Jums kad esate 🙂

  Reply

  • Ieva

   10 lapkričio, 2016 at 2:54 pm

   Dėkoju Jums už gražius žodžius, miela Rasa, ir labai džiaugiuosi, kad knyga buvo naudinga. Natūralu, kad kartais pasikeitusios gyvenimo aplinkybės mus išmuša iš vėžių. Viskas ko Jums reikia, tai vėl pradėti nuo pirmo žingsnelio ir net nepajusit, kaip pamažu įsivažiuosit. Didžiausios sėkmės!

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *