fbpx
 

Kai gerus ketinimus sužlugdo… PERSIVALGYMAS

8 lapkričio, 2017by Ieva0

Didžiuotis savimi turime ne dėl to, kad niekada neparkritome. Labiausiai pagarbos esame verti tada, kai parkritę sugebame atsikelti“. Taip, arba labai panašiai yra pasakęs didysis kinų filosofas Konfucijus.

Šia tema rašiau seniai seniai ir manau, kad pats laikas vėl ja pakalbėti. Ją prisiminti mane įkvėpė nuostabiosios „Liekna ir Laisva Aš“ programos dalyvės. Venoms iš jų juėti link savosios laisvės ir lieknumo sekasi gana lengvai, kitų kelyje dar karts nuo karto pasitaiko mažų suklupimų. Bet tai yra visiškai natūralu. Daug lengviau pakilti, kai žinai ką ir kaip daryti.

Ar esate išgyvenę situacijų, kai po kelių sėkmingų lieknėjimo programos dienų, suklupote? Ar aplankė jausmas, kad jau nebekontroliuojate situacijos ir tiesiog nebegalite sustoti valgyti? Baisiausia, kad kitą dieną taip blogai jaučiatės, kad net nebežinote kaip suimti save į rankas. Iš tos nevilties kitą dieną visiškai atsisakote valgyti arba vėl puolate prie maisto. Nė vienas iš šių kraštutinumų nėra teisingas sprendimas. Kad ir kokia beviltiška jums atrodytų situacija, keletas paprastų patarimų padės sugrąžinti save į vėžes:

  • Nepasiduokite apatijai. Tikrai žinau, kaip jaučiatės. Jeigu jau ne kartą atsiduriate panašioje situacijoje, greičiausiai jaučiate kaltę, kad ir vėl pasidavėte pagundai, pykstate ant savęs dėl prarastos savikontrolės. Prie blogos emocinės savijautos dar prisideda ir tas varginantis pilnumo ar net blogumo jausmas. Dažnam dėl tokios blogos savijautos norisi tik likti lovoje ir nieko neveikti. Blogiau nė nesugalvosi! Toks sprendimas tik paskatins toliau kimšti. Privalote elgtis atvirkščiai. Lipkite iš lovos, keliaukite į dušą ir nusiteikite naujai, sėkmingesnei dienai. Jums labai svarbu ištraukti save iš tos emocinės būsenos. Aktyvi dienos pradžia tam tikrai padės.
  • Pasimankštinkite. Suprantu, kad kai jaučiatės pilnos ir nerangios, sportas rūpi mažiausiai. Tam neturite nei entuziazmo, nei jėgų. Aš ir nekalbu apie maratono bėgimą. Pasirąžykite, pratempkite visus raumenis, įsijunkite mėgstamą muziką ir padarykite elementarią „mokyklinę“ rytinę mankštelę. Tokia, apie 10 minučių trunkanti fizinė veikla, padės geriau pasijusti ir pažadins kūną. Net tokia trumpa mankšta, pakeis jūsų emocinę būseną. Priminkite visos dienos metu rasti progą trumpiems paprastiems pajudėjimams.
  • Venkite svartyklių. Nors atrodo, kad priaugote svorio, tai tik susikaupę skysčiai. Svarstyklių parodymai gali jus suklaidinti ir priversti dar blogiau pasijusti. Prisiminkite, kad jūsų tikslas – ištraukti save iš blogos emocinės būsenos! Dažnas svėrimasis yra viena didžiausių klaidų, trukdanti sėkmingai lieknėti, ypač jei jūsų savijauta ir elgesys visiškai priklauso nuo svarstyklių parodymų. Padėkite jas kuriam laikui į šoną. Jums dabar svarbiausia sugrįžti prie saikingos mitybos ir emociškai jaustis geriau.
  • Pašalinkite skysčius. Jūs jaučiatės pilnos ne tik dėl skrandžio turinio, bet ir nuo susikaupusių skysčių. Pradėkite dieną stikline gerokai šilto, beveik karšto vandens su trupučiu citrinos sulčių. Tada stebėkite savo savijautą. Jeigu dar vis jaučiatės pilnos ir nenorite nė pažiūrėti į maisto pusę, po kokios valandos vėl išgerkite vandens. Dienos eigoje stenkitės gerti kuo daugiau vandens ir žolelių arbatų, bei venkite sūrių produktų. Per dieną skysčiai tikrai pasišalins ir kitą rytą jausitės jau daug geriau. Jeigu valgote padidintą kiekį maisto jau ne vieną dieną, skysčiai pasišalins per porą dienų. Pakartokite pirmosios dienos rytinį karšto vandens gėrimo ritualą, taip pat daug gerkite dienos eigoje ir rinkitės prėskesnį maistą.
  • Valgykite. Privalote tai daryti, jei nenorite sulaukti alkio priepuolio. Per daug išalkus, cukraus lygis kraujyje nukris ir jums bus labai sunku kontroliuoti suvalgomo maisto kiekį. Labai didelė tikimybė, kad dar viena diena pasibaigs taip pat, o kaip tai jus verčia jaustis, jau žinote. Niekas nesako, kad reikia iš karto pulti prie stalo. Išgėrę stiklinę karšto vandens truputį palaukite ir įvertinkite savo alkanumo lygį. Jeigu vis dar nesate alkanos, kas valandą gerkite ir vis įvertinkite savo alkį. Jokiu būdu nemarinkite savęs badu iš kaltės jausmo. Vienintelė priežastis, kodėl neturėtumėte valgyti – alkio nejautimas. Vos tik atsiranda pirmieji požymiai, kad valgyti norisi, iš karto reaguokite.
  • Rinkitės tinkamą maistą. Labai svarbu kokį maistą rinksitės kitą dieną. Tikrai nereikėtų apsiriboti vien salotomis ar vaisiais. Dažniausiai žmonės linkę persivalgyti blogųjų angliavandenių turinčio maisto. Tai įvairūs saldumynai, baltų miltų gaminiai, bulvių traškučiai. Būtent tokio maisto turite vengti rytojaus dieną. Rinkitės jums patinkantį, gausesnį baltymų ir turtingą gerųjų angliavandenių maistą. Labai svarbu, kad išlaikytumėte kuo stabilesnį cukraus lygį kraujyje. Nuo to tiesiogiai priklauso jūsų savikontrolė. Todėl nedarykite didesnių nei 4val. pertraukų tarp valgių ir sustokite valgyti vos pajutusios sotumo jausmą.
  • Būkite užimtos. Neleiskite dienos pasyviai. Nieko neveikimas – viena iš didžiausių persivalgymo priežasčių. Pasidarykite darbų sąrašą. Pasirūpinkite, kad diena būtų kuo užimtesnė. Stenkitės, kad tai būtų kuo malonesni darbai. Jeigu reikia atliti kažkokius nemalonius neatidėliotinus darbus, jauskitės gerai dėl to, kad juos atlikote. Stenkitės, kad diena būtų kuo produktyvenė. Nukreipkite mintis nuo savigailos ir savigraužos į veiklą.
  • Mėgaukitės lengva vakariene. Pavakarieniaukite likus 2-3 valandoms iki miego. Rinkitės liesą baltyminį maistą su daug daržovių ir neužkandžiaukite po vakarienės. Dažniausiai persivalgymo priepuoliams pasiduodama būtent po vakarienės. Susigalvokite kokios nors veiklos, kuri jus laikytų kuo toliau nuo maisto. Idealu jeigu tai būtų veikla užimanti rankas ir teikianti malonumo. Tai gali būti ir rankdarbiai, gulėjimas aromatinėje vonioje ar kita maloni veikla. Nevakarokite, nueikite laiku miegoti. Rytojaus dieną pabusite daug geresnės savijautos ir pasiruošusios vėl grįžti prie sveikos mitybos ir aktyvaus gyvenimo būdo.

Tikiuosi, kad šie patarimai jums buvo vertingi. Jeigu dar norite ką nors pridėti, pasidalinti savo patirtimi ar tiesiog pareikšti savo nuomonę, būtinai palikite komentarą.

Taip pat būsiu labai dėkinga jei straiosniu pasidalinsite su bent viena savo drauge.

Šiam kartui tiek. Iki kitos savaitės!
Su meile,
Ieva ♥

Ieva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *