fbpx
 

4 patarimai, kad nesijausti valdomai saldumynų

27 vasario, 2019by Ieva0

Vienas dažniausių sunkumų, su kuriais susiduria nuo svorio ir valgymo problemų kenčiančios moterys – tai nevaldomas potraukis saldumynams. Tiesą sakant ir aš pati praeityje maniau, kad būtent begalinis saldumynų pomėgis man vis trukdo sulieknėti. Atrodydavo, kad „normalaus maisto” dar sugebu valgyti saikingai, bet su saldumynais jau visiška praraja. Jei tema aktuali ir Tau, šiame įraše dalinuosi paprastais patarimais, kurie man padėjo gerokai labiau valdyti situaciją ir nesijausti bejėge prieš saldėsius.

1. Ar saldumynus laikai draudžiamu maistu? Jei seki mano įrašus blog’e ir ir Facebook’e greičiausiai esi ne kartą girdėjusi mano raginimą legalizuoti visą maistą. Kitaip tariant Tavo galvoje negali rikiuotis draudžiamo ir leidžiamo maisto sąrašai. Kol taip bus, nuolat kankins vadinamieji nutrūkimai ir jų metu kimši ne ką kitą, o kaip tik draudžiamu laikomą maistą. Todėl viena iš dažniausių priežasčių, kodėl nesivaldome pradėjusios valgyti saldumynus yra ta, kad juos laikome draudžiamu maistu, stengiamės visaip vengti, o pripuolusios negalime sustoti. Atkreipk dėmesį kaip su saldumynais elgiasi valgymo ir svorio problemų neturinčios moterys. Jos valgo tik tuos, kurių tikrai norisi, valgo lėtai, sąmoningai ir dažnai dar ir palieka. Joms nesunku atsisakyti kai yra vaišinamos saldėsiais, kurie ne itin vilioja. „Bet aš mėgstu viską! Man nebūna neskanių saldumynų!“ – jau girdžiu sakant Tave. Tai kažkada buvo ir mano žodžiai, tačiau patikėk, kai saldumynai nustoja būti draudžiamu maistu, kai valgai juos sąmoningai, lėtai ir legaliai, o ne pasislėpusi tarsi darytum metų nusikaltimą, pradedi pastebėti, kad tikrai verti grieko yra toli gražu ne visi ir pradedi darytis gerąja prasme išrankesnė tam, ką dedi į burną.
Šis draudimų atsisakymas nėra lengvas kelias, ypač jei juo eini savarankiškai, tačiau tikrai vertas Tavo pastangų, nes tik jis veda į tikrąją laisvę nuo maisto ir saldumynų portraukio.

2. Tu visada gali rinktis. Gerai suprantu, kad cukrus toli gražu nėra sveikiausias maistas ir skatindama sau jo nedrausti, neraginu jo valgyti. Atvirkščiai – teigiu, kad įgavusi daugiau sąmoningumo ir dingus su saldumynais susijusiai įtampai, bus lengviau rinktis jų atsisakyti. Jeigu jauti norą gerokai sumažinti cukraus suvartojimą, tai privalo būti Tavo pasirinkimas, o ne eilinis draudimas. Jeigu iš vienos pusės Tu nori vartoti gerokai mažiau saldumynų, o iš kitos, pavydžiai žiūri kaip vyras ar draugė valgo tortą, kerti medžio šaką, ant kurios pati sėdi. Viduje kyla visiška sumaištis, o Tavo protas nesusigaudo kurią programą jam vykdyti: atsisakyti saldumynų, ar jų norėti? Privalai atrasti Tavo pasirinkimą sustiprinančius žodžius, kurie padėtų, o ne trukdytų laikytis savo sprendimo. Pvz. nuolat sau primink: „Man labai gera saikingai valgyti saldumynus”, “Jaučiuosi fantastiškai kai saldumynams pasakau „ne”, “Man gera žinoti, kad pagaliau darau tai, ką taip ilgai atidėliojau“. Tai tik pavyzdžiai. Atrask sau tinkančias frazes ir žodžius, kurie Tave skatins laikytis sau duoto žodžio, o ne jausti pavydą ar jaustis nuskriaustai, kad neva negali sau leisti šio „malonumo”.

3. Neleisk sau jausti euforijos. Mes pačios net to nejausdamos stipriname priklausomybę saldumynams ir paskui negalime suprasti, kodėl taip sunku jų atsisakyti. Atkreipk dėmesį kaip elgiesi juos valgydama. Ar būna, kad užmerki akis ar net murki iš malonumo? Tai tiesiausias kelias į priklausomybės stiprinimą. Norėdama ne tik valios pastangomis mažiau valgyti cukraus, bet iš tiesų jo norėti gerokai mažiau, privalai elgtis atvirkščiai. Valgydama mėgiamą saldėsį ir pajutusi, kad jau kilsi į malonumo dausas, iš karto save leisk ant žemės. Tai daryti gali savęs paklausdama: bet ar tikrai čia jau toks didelis stebuklas? Ar tikrai tai taip nepakartojamai skanu? Ar šitas skonis vertas, kad aš per daug vartočiau to, kas man kenkia ir vėl jausčiausi blogai dėl to? Tai darydama Tu mokysi save „nekaifuoti”. Taip tai narkomaninis terminas ir gal jau pats laikas nustoti elgtis lyg būtum  viena iš jų.
Tas pats galioja ir vartant receptus bei svajojant kaip juos būtų skanu valgyti, fantazuojant kaip kepsi tortą ir kaip tai bus skanu. Jokiais būdais nesakau, kad turi atsisakyti valgymo malonumo, tačiau svarbu pajusti ribą tarp saikingo mėgavimosi maistu ir narkomaninės obsesijos.

4. Niekada niekada neapdovanok savęs saldėsiais. Tai dar vienas puikus būdas stiprinti potraukį jiems. Kai saldumynas tampa apdovanojimu, mes savo smegenis treniruojame jo dar labiau norėti. Pagalvok kada Tau saldumynas teiks didesnį malonumą, kai tiesiog jį valgysi, ar kai jo gausi kaip prizą už kažkokius nuopelnus? O jei dar taip apdovanosi save už tai, kad kurį laiką pavyko cukraus atsisakyti, iš viso klaidinsi smegenis ir tik dar labiau jo norėsi. Įsivaizduok jei rūkorius tokiu būdu mestų rūkyti: visą savaitę nerūkytų, bet paskui apdovanotų save už tai trim pokeliais cigarečių, kuriuos sutrauktų su dar didesniu malonumu. Kaip manai ar taip treniruojant savo smegenis dar labiau norėti rūkalų, jam bus lengviau ar sunkiau atsisakyti kenksmingo įpročio? Lygiai taip yra ir su saldumynais. Jais save apdovanodama, tik trenuoi save jų dar labiau norėti. Verčiau stiprink jausmą, kad Tau labai gera valgyti kuo mažiau saldėsių, kokia esi šaunuolė ir pajusk malonumą iš to. Taip save džiuginsi konstruktyviais būdais, o ne dar giliau gramzdinsi į beviltišką situaciją.


Pradėjusi rašyti pajutau, kad rekomendacijų yra gerokai daugiau. Tiesą sakant jei reikėtų pasidalinti viskuo ką dariau, kad pagaliau saldumynai manęs nevaldytų, išeitų pusė knygos.
Todėl kviečiu pradžiai pabandyti šiuos keturis patarimus. Tikiu, kad jei tai darysi sąžiningai, tikrai pajusi teigiamus pokyčius. Būtų puiku jei pasipasakotum kaip Tau sekasi.

Ir kaip visada, jei straipsnis pasirodė naudingas, būčiau dėkinga už pasidalijimus. Ačiū!


Iki kitos savaitės, mieloji!

Su meile,
Ieva ♥P.S. DĖMESIO! Vis dar yra laisvų vietų nemokamoms sesijoms su manimi. Daugiau informacijos apie jas rasi čia

Ieva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *