fbpx
 

Atsargiai! Duona! (Receptas)

11 vasario, 2013by Ieva
Praėjusią savaitę savo Facebook’o puslapyje pasidalinau šviežutėlės, skanutėlės, namie keptos duonos nuotrauka ir iš karto sulaukiau klausimų dėl recepto. Nusprendžiau juo pasidalinti čia ir papasakoti apie visą priešistorę, kaip gi aš tą skaniąją duonelę pradėjau kepti.
Nors rūpinimasis tuo, kas patenka ant mūsų stalo ir į skrandį, man niekada nebuvo svetimas, dar labiau tuo pradėjau domėtis atsiradus dukrytei. Ypač pastebėjus, kad mano mažoji labai jau mėgsta duoną. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad čia labai nekaltas pomėgis, juk ne saldainių prašo. Tačiau… man buvo šokas pamačius, kad produktų sąraše, kurie turi daug visokių E, parduotuvinė duona patenka į pirmą penketuką!
Duonos kepimo namie idėją jaukinausi pamažu. Kažkaip man duonos kepimas visada atrodydavo kažkoks šventai mistinis ir jau tikrai labai sudėtingas procesas.
Nuomonė pasikeitė, kai šia tema įsišnekėjau su tuo metu lieknėjimo programą praeidinėjusia Dalia. Ji ne tik pasidalino receptu, bet ir paštu atsiuntė man raugo. Kažkoks keistas ir nematytas dalykas jis man tuo metu pasirodė. Beveik toks pats mistinis, kaip ir pats duonos kepimas. Taigi, raugą ir receptą turėjau, tad nebuvo kur trauktis. Juo labiau, kad Dalia vis paklausdavo: ar jau kepei duoną?
O kad būčiau žinojusi, kad išsikepti duoną toks paprastas darbas! O skonis koks! Jau turbūt pusė Lietuvos moterų kepa namie duoną, tačiau aš labai noriu paskatinti tai pradėti daryti tą kitą pusę, kuri, kaip ir aš anksčiau, galbūt vis dvejoja dėl įsivaizdavimo, kad kepti duoną labai sudėtingas ir daug laiko atimantis procesas.
Tai daug paprasčiau nei galite įsivaizduoti! Jums tik reikia raugo. Esu tikra, kad turite bent vieną draugę, kuri kepa duoną ir mielai jums jo atidės. Visas kitas sudėtines dalis galite įsigyti bet kokioje maisto prekių parduotuvėje.
Ir laiko duonos kepimas užima visai nedaug. Tešlos užmaišymas trunka iki 20 min. Tada 10 – 12 val. tešla turi pabūti šiltai. Aš ją pakišu po šiltu užklotu. Ir kepimas – 1,5val. Daryti nieko nereikia, tiesiog pasiplanuoti tuo metu būti namie. Aš paprastai tešlą maišau ryte. Per dieną ji pakyla ir vakare prieš miegą iškepu. Kitą rytą namai kvepia šviežia duona. Jei tai savaitgalio rytas, nuostabūs pusryčiai garantuoti!
Dėl įrašo pavadinimo. Norėjau atkreipti dėmesį, kad būtume atsargesni rinkdamiesi parduotuvinę duoną ir atidžiau pastudijuotume produkto sudėtį. Tačiau, pradėjus namie kepti duoną, taip pat reikalingos atsargumo priemonės. Duona tokia skani, kad labai lengva padauginti. Taigi, būkime budrūs! 🙂

Receptas, kuriuo dalinuosi, yra tik vienas iš daugelio duonos receptų. Pradėję kepti duoną, galbūt pajusite įkvėpimą ekperimentuoti, pridėti džiov. vaisių ar išbandyti kitus miltus.
Receptas:
Sudėtis
1 l vandens (šilto virinto) + 1 kg miltų (aš naudoju pilno grūdo tamsius miltus);
0,5 stiklinės cukraus;
2 arb. šaukšteliai druskos;
1 stiklinė avižinių dribsnių;
1 stiklinė saulėgrąžų;
1 stiklinė kviečių sėlenų;
0,5 stiklinės linų sėmenų;
Raugas (2 mediniai šaukštai).
Eiga
Į dubenį sudėti cukrų, druską, vandenį. Ištirpinti. Sudėti dribsnius (nusemti lukštus), saulėgrąžas, supilti sėlenas, sėmenis, išmaišyti ir įdėti raugą. Viską gerai išmaišyti, į masę įmaišyti
1 kg miltų (ne visus iškart).
Rauginti 12 val., o po to kepti. Prieš tai būtinai nusemkite pora šaukštų raugo kitam kartui.
Raugą laikyti šaldytuve. Aš laikau mažame stikliniame užsukamame inde.
Kepimas
Skardą ištepti aliejumi, pabarstyti džiūvėsiais ar sezamų sėklomis, kmynais. Nusėmus pora šaukštų raugo, sudėti į skardą tešlą.
Šaukštą sušlapinti ir palyginti tešlos paviršių. Valandai palikti suformuotą duoną kambario temperatūroje, kad pakiltų.
Kepti 200 °C temperatūroje 1,5 val. Nedėti į įkaitintą orkaitę, bet įdėti į orkaitę ir tada įjungti karštį.
Kai pradeda pluta ruduoti, tada ištraukti iš orkaitės ir pašlakstyti vandeniu. Tada vėl įkišti ir toliau kepti.
Iškepus uždėti drėgną servetėlę, paskui celofaną ir rankšluostuką. Palikti duoną atvėsti.
Iki šiol esu Daliai dėkinga už receptą ir raugą! Kartais pajuokauju, kad pradėjusi kepti duoną, įsigijau dar vieną privalomą namų darbą. Čia ne koks pyragas, kurį kepi užėjus įkvėpimui. Duonai einant į pabaigą, privalau kepti šviežią, nes mūsų namuose pirktinės duonos jau niekas nenori:) Štai taip:)
Ar ir jūs kepate duoną? O gal vis negalite prisiruošti? Pasidalinkite savo duonos kepimo/nekepimo patirtimi komentaruose.
Jeigu domitės geros savijautos ir lieknėjimo temomis, prisijunkite prie mano grupės Facebook’e ir pirmi sužinokite apie mano naujus blogo įrašus, kitas šviežiausias naujienas, gaukite dar daugiau naudingos informacijos ir sveikų patiekalų idėjų.


Tinklaraščioįrašai ir video patarimai yra informacinio pobūdžio. Kiekvienu konkrečiu atveju prieš vykdant rekomendacijas atsakingai įvertinkite savo galimybes. Jeigu skundžiatės kokiais nors sveikatos sutrikimais, prieš pradėdami bet kokią lieknėjimo programą, pasitarkite su savo šeimos gydytoju. Jūs suprantate ir sutinkate, kad visa tinklaraščio medžiaga yra informacinio pobūdžio ir tik jūs atsakote už įgytus rezultatus.

Ieva