fbpx
 

Žaliasis geros savijautos ir grožio eliksyras

9 gegužės, 2013by Ieva

Sveiki! Atsikėliau šį gražų pavasario rytą, padariau Bodyflex’ą, išgėriau žalią kokteilį ir užėjo įkvėpimas apie jį parašyti:)
Savaitės pradžioje savo FB puslapyje užsiminiau, kad jau daugiau nei mėnesį rytą pradedu žaliuoju kokteiliu. Sulaukiau tikrai nemažai klausimų ir pamaniau, kad parašysiu atsikrą blogo įrašą šia tema.
Apie žalius kokteilius pirmą kartą sužinojau pernai vasarį perskaičiusi patyrusios žaliavalgės Viktorijos Butenko knygą „Žalia mityba“. Vėliau tiek apie žalią mitybą, tiek žaliųjų kokteilių naudą dar daug skaičiau skirtinguose šaltiniuose ir visą šiltąjį sezoną beveik kasdien juos gėriau. Atvėsus orams, natūraliai pradėjo norėtis šiltesnio maisto, o dabar, atėjus pavasariui, ir vėl atėjo noras prisiminti šį žalią geros savijautos eliksyrą. Jau daugiau nei mėnesį beveik kasdien išgeriu minimum pusė litro šio žalio gėrimo. Labai kviečiu ir jus prisijungti. Kad motyvacija būtų didesnė, pasidalinsiu rastomis žiniomis apie žaliųjų kokteilių naudą tiek gerai savijautai, tiek lieknėjimui.
Visų pirma turiu pabrėžti, kad tikrai nesu žaliavalgė ir nesiruošiu bent jau kol kas ja tapti. Mėgstu patį įvairiausią maistą. Nuo rūkytų dešrelių iki salotų, nuo kugelio iki įvairių sveikuoliškų patiekalų, jau nekalbant apie tortą ir ledus:)
Tačiau stengiuosi, kad būtent sveikesnis maistas dominuotų kasdieninėje mityboje, todėl nuolat ieškau informacijos apie įvairias sveikos mitybos sroves, iš kiekvienos pasiimdama tai, kas man atrodo priimtina, labai mėgstu bandyti naujus sveikų patiekalų receptus. Laikausi nuostatos, kad svoris mums auga ne nuo to ką mes valgome kartais, o nuo to, ką valgom kasdien.
Grįžkime prie žaliųjų kokteilių. Jie yra bene geriausias būdas suvartoti kuo daugiau žalumynų. Pasirodo, žalumynai yra labai svarbūs norint išsaugoti puikią sveikatą, juose gausu svarbiausių vitaminų ir mineralų. Deja mažai kas valgo daug žalumynų. Vieni jie nėra labai skanūs. Kaip tik čia į pagalbą ir ateina žaliasis kokteilis. Suplakus žalumynus kartu su mėgstamais vaisiais ar uogomis ir vandeniu, išeina tikrai skanus ir gaivus gėrimas.
Yra dar viena priežastis, kodėl naudingiau žalumynus vartoti smulkintus. Žalumynų ląstelėse yra daug vertingų medžiagų, o ląstelių „skeletas“ pagamintas iš atsparios medžiagos, nes to reikia, kad augalai galėtų apsisaugoti nuo vėjų ir lietaus. Norint išlaisvinti visas vertingas medžiagas iš ląstelių, reikia „praplėšti“ tvirtas ląstelių sieneles. Padaryti tai nėra lengva. Čia į pagalbą ateina maisto smulkintuvas arba kokteilinė, kuri ir padeda „sukramtyti“ žalumynus.
Patyrę žaliavalgiai naudoja galingus brangius maisto smulkintuvus. Aš naudojuosi paprasčiausia kokteiline, kurią kažkada pirkau labai nesukdama galvos dėl jos galingumo, nes neplanavau jos dažnai naudoti.
Kokį vaisių ir žalumynų santykį pasirinksite, yra jūsų asmeninis skonio reikalas. Reikėtų stengtis, kad žalumynų būtų kuo daugiau. Man išeina maždaug per pusę. Bent jau taip vizualiai atrodo sudėjus ingridientus į kokteilinę.
Kokteiliams tinka įvairūs vaisiai ar uogos. Bananai yra vieni tinkamiausių dėl savo saldumo. Pasistenkite naudoti gerai sunokusius, kai ant žievelės atsiranda rudi taškeliai. Jie yra ne tik saldžiausi, bet ir naudingiausi.
Nebijokite eksperimentuoti. Kol nėra šviežių vaisių ir uogų, aš į savo kokteilį dedu bananus ir obuolius. Man labai skanus bananų saldumo ir obuolių gaivumo derinys. Taip pat kartais įdedu kokių šaldytų uogų. Labai skanu su avietėmis.
Žalumynus taip pat galite dėti pačius įvairiausius. Žiūrėkite, kad jie būtų kuo tamsesnės žalios spalvos, nes juose yra daugiau chlorofilo. Chlorofilo molekulė yra labai panaši į žmogaus kraujo molekulę. Yra tvirtinančių, kad chlorofilo poveikis labai panašus į kraujo perpylimo poveikį.
Aš dedu salierų kotus, špinatus, lapinį kopūstą, burokėlių, morkų lapus, petražoles, krapus, mėtas. Žinoma ne visus iš karto, o vienos ar dviejų rūšių žalumynus į vieną kokteilį. Dabar prasidėjo dilgėlių sezonas. Daugiau apie jas rašiau čia. Ypač tinka kiti laukiniai žalumynai, tačiau apie juos nesiplėsiu, nes pati dar tik pradedu su jais susipažinti.
Žaliasis kokteilis padeda lieknėti
Pastebėjau, kad žalieji kokteiliai puikiai mažina potraukį saldumynams, tad turėtų patikti tiems, kam sunku jiems atsispirti.


Man žaliasis kokteilis pakeičia pusryčius. Tiesa labai ilgam nepasotina, tai išgėrusi vieną taurę (0,5l) už poros valandų išgeriu dar tiek pat. Taigi iki pietų būnu išgėrusi litrą žaliojo kokteilio. Jeigu norisi pavalgyti stipriau, kartu su kokteiliu suvalgau saują riešutų ar becukrių džiūvėsėlių.

Žaliasis kokteilis yra nekaloringas, todėl kuo puikiausiai tiks norintiems lieknėti. Nereikia baimintis ir saldžių į jį dedamų vaisių. Sumalus juos kartu su žalumynais, gaunasi puikiai subalansuotas, neaukšto glikeminio indekso maistas.
Kad būtų dar vertingesnis, į kokteilį galite pridėti maltų linų ar kitų maistingų sėklų.
Yra sakančių, kad kokteilis nesuteikia sotumo. Ir man iš pradžių buvo toks įspūdis. Sotumą pasiekti labai padeda lėtas kokteilio gėrimas. Nereikia jo išgerti vienu užsivertimu. Gerkite lėtai, ramiai, pasimėgaudamos. O dar geriau kokteilį ne gerti, o valgyti šaukšteliu. Nepamirškite ir psichologinės valgymo pusės. Kai valgome skystą maistą šaukšteliu, smegenys tai labiau užfiksuoja kaip maistą, todėl ir sotumas juntamas greičiau.
Man žaliasis kokteilis labai patinka. Džiaugiuosi, kad apie jį sužinojau ir išbandžiau. Kasdien jį gerdama tikrai jaučiuosi lengvesnė, energinesnė ir visa tokia subalansuota:)
Jeigu susigundysite pabandyti, pasidalinkite savo įspūdžiais komentaruose. Man labai smalsu ar atsiras daugiau šio gėrimo/maisto mylėtojų.
Jeigu šiepatarimaijums pasirodė įdomūs ir naudingi, spauskite PATINKA, klauskite, komentuokite ir dalinkitės nuoroda su draugais.
Jeigu domitės lieknėjimo ir geros savijautos temomis, prisijunkite prie mano grupės Facebook’e ir pirmi sužinokite apie mano naujus blogo įrašus, kitas šviežiausias naujienas, gaukite dar daugiau naudingos informacijos ir sveikų patiekalų idėjų. 

Jeigu nenorite praleisti būsimų blogo įrašų ir kitų svarbių naujienų, būtinai užsiregistruokite naujienoms.Tinklaraščio įrašai ir video patarimai yra informacinio pobūdžio. Kiekvienu konkrečiu atveju prieš vykdant rekomendacijas atsakingai įvertinkite savo galimybes. Jeigu skundžiatės kokiais nors sveikatos sutrikimais, prieš pradėdami bet kokią lieknėjimo programą, pasitarkite su savo šeimos gydytoju. Jūs suprantate ir sutinkate, kad visa tinklaraščio medžiaga yra informacinio pobūdžio ir tik jūs atsakote už įgytus rezultatus.
Ieva